Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama, bir şirketin müşterilerle bağlantı kurmak için attığı tüm adımlar için genel bir terimdir.

Dijital Pazarlama Çabalarının Modern Dünyada İş Başarısını Nasıl Artırdığını Öğrenin

Pazarlama , müşteri ihtiyaçlarını belirleme ve tatmin etme uygulamasıdır. Başarılı pazarlama çabaları olası satışları ve dönüşümleri artırabileceğinden, bu iş bağlamında özellikle önemli bir görevdir. Pazarlamanın iş tarihi ve kültüründe derin kökleri olmasına rağmen, dijital pazarlama nispeten yeni bir uygulamadır.

Dönüşüm oranınızı ikiye katlayarak işinizi ikiye katlamak, trafiğinizi ikiye katlamaktan çok daha kolaydır.

Jeff Eisenberg

Bilgisayarların ve akıllı telefonların yaygın kullanımı da dahil olmak üzere dijital teknolojinin patlamasıyla işletmeler, dijital pazarlamanın kökeni olan yeni pazarlama taktiklerini denemeye başladı.

Günümüze hızla ilerleyin ve dijital pazarlama , geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha önemli değilse de önemlidir . İşletmeye bağlı olarak, geleneksel ve dijital pazarlama arasında büyüyen bir ayrım varken, diğerleri ikisini bir araya getirmenin yeni yollarını buldu . Yaklaşım ne olursa olsun, işletmelerin uygulanabilir bir dijital pazarlama stratejisi planlaması ve yürütmesi hayati önem taşır . 

Dijital Pazarlamanın Temelleri Nelerdir?

Dijital pazarlama, internette yürütülen çevrimiçi pazarlama çabaları da dahil olmak üzere, bir tür bilgisayar kullanan elektronik cihazlar aracılığıyla yürütülen herhangi bir pazarlama yöntemini ifade eder. Dijital pazarlama sürecinde bir işletme, müşterilere ulaşmak için web siteleri, arama motorları, bloglar, sosyal medya, video, e-posta ve benzeri kanallardan yararlanabilir.

Statik olan ve genellikle “tek yönlü” iletişim olarak adlandırılan geleneksel pazarlamanın aksine, dijital pazarlama sürekli değişen, dinamik bir süreçtir . Aksi bir ifadeyle, müşteriler bir reklam panosu veya basılı reklam aracılığıyla işletmeyle etkileşime giremezken, dijital pazarlama bir işletme ile gerçek veya potansiyel müşterileri arasında iki yönlü iletişim için bir yol sağlar. 

Bu günlerde, ekran süresi birçok insan için tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Dijital pazarlama, ticari ürün ve hizmetleri internet üzerinden tanıtarak bu gerçeklikten yararlanır. Bu şekilde işletmeler, pazarlama çabalarının müşterilere, zamanlarının çoğunu geçirdikleri yeri hedefleyerek ulaşma olasılığının daha yüksek olmasını sağlar. 

Yeni başlayanlardan kurumsal işletmelere, çok yönlü bir dijital pazarlama yaklaşımı önemli ticari faydalar sağlayabilir. Başarılı dijital pazarlama stratejisi genellikle çevrimiçi reklamcılık, arama motoru optimizasyonu ve pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve yönetimi ve içerik oluşturma gibi  çeşitli yöntemlerin bir kombinasyonunu içerir .

Dijital Pazarlama Yapmanın Farklı Yolları Var mı?

Dijital pazarlama, potansiyel müşterilere iş çıkarlarını teşvik etmek için birçok farklı kanalı kapsayan geniş bir terimdir. İşletme ihtiyaçlarına ve hedeflerine bağlı olarak, dijital pazarlama yapmanın sayısız yolu vardır . Çerez kesici bir egzersiz değil. 

Bununla birlikte, dijital pazarlamayı yürütmek için aşağıdakiler dahil birkaç yaygın yöntem vardır :

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) — SEO, çevrimiçi trafiği artırmak için büyük arama motorlarındaki sıralamayı iyileştirme uygulamasıdır. 
 • Arama Motoru Pazarlaması (SEM) — SEM, arama motorlarında web sitesinin görünürlüğünü artırmak için ücretli çevrimiçi reklamcılıktan yararlanır. SEM genellikle SEO ile birlikte kullanılır. 
 • Tıklama Başına Ödeme (PPC) — PPC, bir işletmenin reklamları için yalnızca bir kişi tıkladığında ödeme yaptığı çevrimiçi bir reklamcılık yöntemidir. 
 • Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) — SMM, iş ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için sosyal medya kanallarını kullanma uygulamasıdır. Genellikle etkileyici pazarlama olarak adlandırılan sosyal medya etkileyicilerinin kullanımı SMM’de yaygındır. 
 • E-posta Pazarlaması – E-posta pazarlaması, işletmelerin markalı, promosyon içeriklerini doğrudan e-posta yoluyla potansiyel müşterilere göndermelerini sağlar. Otomatik haber bültenlerinin kullanımı bu bağlamda yaygındır. 
 • Bağlı Kuruluş Pazarlaması — Bağlı kuruluş pazarlaması, ortak bir ağ içinde gelir paylaşımı ve satış başına ödeme (PPS) ödemesi sağlayan performansa dayalı bir uygulamadır. 
 • İçerik Pazarlaması – İçerik pazarlaması , metin, video veya ses materyallerinin çevrimiçi olarak müşterilere yayınlanması ve dağıtılması anlamına gelir. Bloglar, videolar ve podcast’ler, işletmelerin içerik pazarlamasına katılmasının yaygın yollarındandır.  
 • Yerel Reklamcılık – Yerel reklamcılık, pazarlama materyallerini bir ortamda harmanlayarak, altta yatan mesajı ve pazarlama amaçlarını eşit derecede önemli hale getirmeyi içerir. Bir işletmenin kendi içeriğini farklı bir web sitesinde yayınladığı sponsorlu içerik, yerel reklamcılığın yaygın bir yöntemidir. 

Bir dijital pazarlama stratejisini yürütmenin sayısız yolu vardır. Çoğu işletme için başarılı gelen pazarlama, birden fazla dijital pazarlama yönteminin kullanılmasını ve uygulanmasını içerir. 

Dijital Pazarlama Yoluyla Ne Fayda Sağlayabilirim?

Dijital pazarlama yöntemlerinin çeşitliliği göz önüne alındığında, dijital olarak bilgili faydalar için benzer şekilde çeşitli faydalar mevcuttur. Kapsayıcı bir düzeyde, dijital pazarlama işletmelerin müşterilere sosyal medyayı tarama, çevrimiçi makaleleri okuma, video izleme vb. çeşitli ticari faydalar. 

“Dijital pazarlama, müşterilerle zamanlarının çoğunu geçirdikleri yerde, yani çevrimiçi ortamda bağlantı kurmak için çok sayıda dijital taktik ve kanalın kullanılmasıyla tanımlanır.”

Merkez Noktası

Daha spesifik olarak, dijital pazarlama, işletmelerin aşağıdaki avantajlardan herhangi birini veya tamamını elde etmesine yardımcı olabilir:

 • Küresel Erişim — Geleneksel yöntemlerden farklı olarak, dijital pazarlamanın belirli bir coğrafi alana bağlı olması gerekmez. İnternet dünyanın her yerindeki müşteriler tarafından kullanılabilir. Bu, işletmelerin farklı bir eyalette veya ülkede yaşayan müşterilere pazarlama ve satış yapmasına olanak tanıyarak birçok geleneksel giriş engelini ortadan kaldırır.
 • Düşük Giriş Maliyeti — Dijital pazarlamanın küresel erişimini geleneksel kanallar aracılığıyla elde etmek için ciddi bir fiyat etiketi eklenmelidir. Öte yandan, dijital pazarlamanın belirli yönleri, küçük bir zaman ve kaynak yatırımı ile elde edilebilir. Örneğin, küçük veya yeni başlayan işletmeler bile bankayı bozmadan bir web sitesi oluşturabilir, sosyal medyayı yönetebilir ve bloglar yayınlayabilir. 
 • Ölçülebilir YG — Kârı en üst düzeye çıkarmak için işletmelerin yatırım getirisini (ROI) dikkatli bir şekilde değerlendirmesi gerekir. Geleneksel pazarlamada yatırım getirisini ölçmek zor, bazen imkansız olabilir. Öte yandan, dijital pazarlama, her kampanyanın etkinliğine ilişkin gerçek zamanlı görünürlük sağlayarak iş liderlerinin geliri artırmak ve kârı artırmak için bilinçli kararlar vermesini sağlar. 
 • Geliştirilmiş Hedefleme — Dijital pazarlama, işletmelerin potansiyel müşterilerin çok özel demografik özelliklerini hedeflemesine olanak tanır. İşletmelerin belirli bir coğrafya, sektör veya sosyal kanaldaki müşterilerle etkileşim kurmasını sağlayarak, hedef demografiye ulaşma şansları çok daha yüksektir.
 • Dinamik Uyum Yeteneği — Dijital pazarlama stratejileri son derece şekillendirilebilir ve esnektir, bu da işletmelerin gerektiğinde gidişatı ayarlamasına olanak tanır. Uzun vadeli, geleneksel pazarlama kampanyalarından farklı olarak işletmeler, ticari fırsatları gerçekleştirmek için gerektiğinde hızlı dönüşler sağlayarak dijital çabalarını anında ayarlayabilir.
 • Anında Bağlantı — Modern müşteriler, bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce genellikle çevrimiçi araştırma yapar ve incelemeleri değerlendirir. Bu süreçteki ilk adım genellikle bir arama motoruyla başlar. Bu sayede gelişmiş SEO, SEM ve PPC stratejilerine sahip işletmeler müşterilerle anında bağlantı kurabilmektedir.
 • İlişki Kurma — Sosyal medyanın yükselişi, onu birçok müşteri demografisi için baskın bir iletişim platformu haline getirdi. Ayrıca müşteriler, işletmelerle kendi şartlarında ve tercih ettikleri platformda giderek daha fazla etkileşim kurmak istiyor. Sonuç olarak, etkili SMM uygulamalarına katılan işletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle uzun süreli ve sadık ilişkiler kurabilir.

Genel olarak, her şekil ve büyüklükteki işletme, dijital pazarlama yöntemlerinin etkin kullanımıyla güçlü faydalar elde edebilir. Ayrıca, dijital pazarlamanın maliyeti, geleneksel yöntemlerin girişinin önündeki birçok engeli ortadan kaldırarak her bir işletmeye özel olarak uyarlanabilir. Hemen hemen her bütçeye uygun bu kadar çok avantajla, bu kadar çok işletmenin dijital pazarlama çabalarıyla neden başarılı olduğu anlaşılır.

Dijital Pazarlama İşletmeme Ne Kadar Mal Olacak?

Basit cevap , her bütçeye uygun bir dijital pazarlama stratejisi olduğudur . Dijital pazarlama stratejilerinin esnekliği, küçükten büyüğe hemen hemen her boyuttaki işletme için fayda sağlar. Bu kadar geniş bir yöntem ve strateji yelpazesiyle, dijital pazarlama için herkese uyan tek bir fiyat etiketi sağlamak mümkün değildir.

Bunun yerine, küçük şirketler büyük şirketlerden daha az harcayacağından, farklı iş düzeyleri için dijital pazarlama harcamalarını incelemek faydalı olacaktır. Örneğin:

 • Temel Dijital Pazarlama — Başlangıçlar ve küçük işletmeler genellikle dijital pazarlama için büyük bir bütçeye sahip değildir. Bu işletmeler, düşük bir fiyat noktasında gelir elde etmek için genellikle web sitelerinden, bloglardan ve sosyal medyadan yararlanan düşük maliyetli yöntemlere odaklanır. Temel dijital pazarlamanın maliyeti ayda birkaç yüz doları bulabilir. 
 • Orta Düzey Dijital Pazarlama — Orta ölçekli işletmeler, yerleşik gelir akışlarına ve dijital pazarlamaya daha fazla harcama yapma yeteneğine sahip olma eğilimindedir. SEO, SEM, PPC ve e-posta pazarlamasının yaygınlaşmaya başladığı yer burasıdır. Ara dijital pazarlamanın maliyeti ayda birkaç bin doları bulabilir.
 • Gelişmiş Dijital Pazarlama — Büyük veya kurumsal işletmeler, dijital pazarlamayı kapsamlı ve genellikle küresel bir şekilde kullanacaktır. Bu işletmeler, çoğu dijital pazarlama kanalında stratejiler geliştirme eğilimindedir. Bu işletmeler genellikle mevcut birçok kanalda bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmek için önemli miktarda kaynak harcarlar. Gelişmiş dijital pazarlamanın maliyeti ayda on binlerce dolar olabilir.

Yukarıda gösterildiği gibi, dijital pazarlamanın maliyeti büyük ölçüde işletmenin büyüklüğüne, gelirine ve hedeflerine göre değişir. Daha küçük şirketler genellikle temel bir stratejiyle başlayacak ve daha sonra ara veya ileri düzey yöntemler geliştirecektir. Nihayetinde, hemen hemen her işletmenin kendi ihtiyaçlarını ve bütçelerini karşılayan bir dijital pazarlama stratejisi oluşturması ve uygulaması mümkündür. 

Dijital Pazarlama Stratejisini Nasıl Oluşturur ve Uygularım?

Dijital Pazarlama Stratejisini Nasıl Oluşturur ve Uygularım?

Bir dijital pazarlama stratejisi oluşturma ve uygulama süreci, birçok adımı ve gerekli hususları içerir. Bu bağlamda, planlama ve yaratmaya zaman ve kaynak ayırmak kritik öneme sahiptir. Planlama ve oluşturma sırasında toplanan bilgi, analitik ve araştırma, uygulama sırasında çok büyük bir etkiye sahip olabilir. 

(Kaynak – https://www.ama.org)

Leave A Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *