e-ticaret nedir?

E-ticaret (elektronik ticaret), başta internet olmak üzere elektronik bir ağ üzerinden mal ve hizmetlerin alınıp satılması veya fonların veya verilerin iletilmesidir. Bu ticari işlemler, işletmeden işletmeye ( B2B ), işletmeden tüketiciye ( B2C ), tüketiciden tüketiciye veya tüketiciden işletmeye şeklinde gerçekleşir.

E-ticaret ve e-ticaret terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılmaktadır. E-kuyruk terimi bazen çevrimiçi perakende alışverişi oluşturan işlem süreçlerine atıfta bulunmak için de kullanılır.

Son yirmi yılda, Amazon ve eBay gibi e-ticaret platformlarının yaygın kullanımı, çevrimiçi perakendede önemli bir büyümeye katkıda bulunmuştur. ABD Sayım Bürosu’na göre 2011’de e-ticaret toplam perakende satışların %5’ini oluşturuyordu. 2020 yılına gelindiğinde, COVID-19 salgınının başlamasıyla perakende satışların %16’sının üzerine çıktı.

E-ticaret nasıl çalışır?

E-ticaret, internet tarafından desteklenmektedir. Müşteriler, kendi cihazları aracılığıyla ürün veya hizmetlere göz atmak ve sipariş vermek için bir çevrimiçi mağazaya erişir.

Sipariş verildikçe, müşterinin web tarayıcısı e-ticaret sitesini barındıran sunucu ile ileri geri iletişim kuracaktır . Siparişle ilgili veriler, sipariş yöneticisi olarak bilinen merkezi bir bilgisayara iletilecektir . Daha sonra envanter seviyelerini yöneten veritabanlarına iletilecektir; PayPal gibi uygulamaları kullanarak ödeme bilgilerini yöneten bir tüccar sistemi; ve bir banka bilgisayarı. Son olarak, sipariş yöneticisine geri dönecektir. Bu, mağaza envanterinin ve müşteri fonlarının siparişin işlenmesi için yeterli olduğundan emin olmak içindir.

Sipariş onaylandıktan sonra, sipariş yöneticisi mağazanın web sunucusuna bildirimde bulunacaktır. Müşteriye siparişinin başarıyla işlendiğini bildiren bir mesaj görüntüler. Sipariş yöneticisi daha sonra sipariş verilerini depoya veya yerine getirme departmanına göndererek ürün veya hizmetin müşteriye gönderilebileceğini bildirir. Bu noktada bir müşteriye somut veya dijital ürünler gönderilebilir veya bir hizmete erişim sağlanabilir.

E-ticaret işlemlerini barındıran platformlar arasında Amazon gibi satıcıların kaydolduğu çevrimiçi pazaryerleri; müşterilerin çevrimiçi mağaza altyapılarını “kiralamasına” olanak tanıyan hizmet olarak yazılım ( SaaS ) araçları; veya şirketlerin şirket içi geliştiricilerini kullanarak yönettiği açık kaynak araçları.

e-ticaret türleri listesi

 

Farklı e-ticaret türleri, çevrimiçi işlemlere katılan taraflara göre sınıflandırılır.
 

e-ticaret türleri

İşletmeler arası (B2B) e-ticaret, işletmeler ve tüketiciler yerine işletmeler arasında elektronik ürün, hizmet veya bilgi alışverişini ifade eder . Örnekler arasında, işletmelerin ürünleri, hizmetleri ve bilgileri aramasına ve e-satın alma arayüzleri aracılığıyla işlem başlatmasına olanak tanıyan çevrimiçi dizinler ve ürün ve tedarik alışverişi web siteleri yer alır. 2018’de yayınlanan bir Forrester raporu, 2023 yılına kadar B2B e-ticaretin 1,8 trilyon dolara ulaşacağını ve ABD B2B satışlarının %17’sini oluşturacağını öngördü.

İşletmeden tüketiciye (B2C), e-ticaretin internetteki perakende kısmıdır. İşletmelerin ürünleri, hizmetleri veya bilgileri doğrudan tüketicilere satmasıdır. Terim , çevrimiçi perakendecilerin ve mal satıcılarının bir yenilik olduğu 1990’ların sonundaki nokta-com patlaması sırasında popülerdi .

Bugün internette her türlü tüketim malını satan sayısız sanal mağaza ve alışveriş merkezi var. Amazon bu sitelerin en bilinen örneğidir. B2C pazarına hakimdir.

Tüketiciden tüketiciye (C2C), tüketicilerin birbirleriyle çevrimiçi olarak ürün, hizmet ve bilgi alışverişinde bulunduğu bir e-ticaret türüdür. Bu işlemler, genellikle işlemlerin gerçekleştirildiği çevrimiçi bir platform sağlayan üçüncü bir taraf aracılığıyla gerçekleştirilir.

Çevrimiçi müzayedeler ve sınıflandırılmış reklamlar, C2C platformlarına iki örnektir. EBay ve Craigslist bu platformların iyi bilinen iki örneğidir. eBay bir işletme olduğundan, bu tür e-ticaret C2B2C olarak da adlandırılabilir – tüketiciden işletmeye, tüketiciden tüketiciye. Facebook pazar yeri ve bir moda satış platformu olan Depop gibi platformlar da C2C işlemlerini mümkün kılar.

Tüketiciden işletmeye (C2B), tüketicilerin ürün ve hizmetlerini şirketlerin teklif vermesi ve satın alması için çevrimiçi olarak sunduğu bir e-ticaret türüdür. Bu, B2C’nin geleneksel ticaret modelinin tam tersidir.

C2B platformunun popüler bir örneği, telifsiz fotoğraflar, görseller, medya ve iStock gibi tasarım öğeleri satan bir pazardır. Başka bir örnek, bir iş panosu olabilir.

İşletmeden yönetime (B2A), şirketler ile kamu idaresi veya devlet kurumları arasında çevrimiçi olarak yürütülen işlemleri ifade eder. Devletin birçok şubesi, çeşitli e-hizmet veya ürün türlerine bağımlıdır. Bu ürün ve hizmetler genellikle yasal belgeler, kayıtlar, sosyal güvenlik, mali veriler ve istihdamla ilgilidir. İşletmeler bunları elektronik olarak temin edebilirler. B2A hizmetleri, e-devlet yeteneklerine yapılan yatırımlar nedeniyle son yıllarda önemli ölçüde artmıştır.

Tüketiciden idareye (C2A), tüketiciler ile kamu idaresi veya devlet kurumları arasında çevrimiçi olarak yürütülen işlemleri ifade eder. Devlet, bireylerden nadiren ürün veya hizmet satın alır, ancak bireyler aşağıdaki alanlarda sıklıkla elektronik araçları kullanır:

Mobil e-ticaret ( m-ticaret ), akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar kullanılarak yapılan çevrimiçi satış işlemlerini ifade eder. Mobil alışveriş, bankacılık ve ödemeleri içerir. Mobil chatbot’lar m-ticareti kolaylaştırarak tüketicilerin işlemleri sesli veya yazılı konuşmalar yoluyla tamamlamasına izin verir.

E-ticaretin avantajları ve dezavantajları

E-ticaretin faydaları arasında 24 saat kullanılabilirliği, erişim hızı, mal ve hizmetlerin geniş kullanılabilirliği, kolay erişilebilirliği ve uluslararası erişim sayılabilir.

 • Kullanılabilirlik. Kesintiler ve planlı bakımların yanı sıra, e-ticaret siteleri 7/24 açık olup , ziyaretçilerin istedikleri zaman göz atmasına ve alışveriş yapmasına olanak tanır. Gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler genellikle belirli saatlerde açılır ve hatta belirli günlerde tamamen kapanabilir.
 • Erişim hızı. Fiziksel bir mağazada alışveriş yapanlar kalabalık nedeniyle yavaşlayabilirken, e-ticaret siteleri hızlı çalışır; bu, hem tüketici cihazındaki hem de e-ticaret sitesindeki bilgi işlem ve bant genişliği hususları tarafından belirlenir. Ürün ve alışveriş sepeti sayfaları birkaç saniye veya daha kısa sürede yüklenir. Bir e-ticaret işlemi birkaç tıklamadan oluşabilir ve beş dakikadan az sürebilir.
 • Geniş kullanılabilirlik. Amazon’un ilk sloganı “Dünyanın En Büyük Kitapevi” idi. Her kitabı raflarında stoklamak zorunda olan fiziksel bir mağaza değil, bir e-ticaret sitesi olduğu için bu iddiada bulunabilirdi. E-ticaret, markaların satın alma işleminden sonra bir depodan veya çeşitli depolardan sevk edilen geniş bir ürün yelpazesi sunmasını sağlar. Müşteriler muhtemelen istediklerini bulma konusunda daha başarılı olacaklardır.
 • Kolay erişilebilirlik. Fiziksel bir mağazadan alışveriş yapan müşteriler belirli bir ürünü bulmakta zorlanabilirler. Web sitesi ziyaretçileri, ürün kategorisi sayfalarına gerçek zamanlı olarak göz atabilir ve ürünü hemen bulmak için sitenin arama özelliğini kullanabilir.
 • Uluslararası erişim. Gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler, mağazalarını fiziksel olarak ziyaret eden müşterilere satış yapar. E-ticaret ile işletmeler web’e erişebilen herkese satış yapabilir. E-ticaret, bir işletmenin müşteri tabanını genişletme potansiyeline sahiptir .
 • Daha az maliyet. Saf oyun e-ticaret işletmeleri, kira, stok ve kasiyer gibi fiziksel mağaza işletme maliyetlerinden kaçınır. Ancak nakliye ve depolama maliyetlerine neden olabilirler.
 • Kişiselleştirme ve ürün önerileri. E-ticaret siteleri, bir ziyaretçinin göz atma, arama ve satın alma geçmişini izleyebilir. Kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmak ve hedef pazarlar hakkında bilgi edinmek için bu verileri kullanabilirler. Örnekler, Amazon ürün sayfalarının “Sıklıkla birlikte satın alınanlar” ve “Bu ürünü görüntüleyen müşteriler de inceledi” etiketli bölümlerini içerir.

E-ticaretin algılanan dezavantajları arasında bazen sınırlı müşteri hizmetleri , tüketicilerin bir ürünü satın almadan önce görememesi veya dokunamaması ve ürünün nakliyesi için bekleme süresi sayılabilir.

 • Sınırlı müşteri hizmetleri. Müşterilerin fiziksel bir mağazayla ilgili bir soruları veya sorunları varsa, yardım için bir tezgahtar, kasiyer veya mağaza müdürü görebilirler. Bir e-ticaret mağazasında müşteri hizmetleri sınırlı olabilir: Site yalnızca belirli saatlerde destek verebilir ve çevrimiçi hizmet seçeneklerinde gezinmek zor olabilir veya belirli bir soruyu yanıtlamayabilir.
 • Sınırlı ürün deneyimi. Bir web sayfasındaki resimlerin görüntülenmesi, bir ürün hakkında iyi bir fikir verebilir, ancak bu, gitar çalmak, televizyonun görüntü kalitesini değerlendirmek veya bir gömlek veya elbise denemek gibi ürünü doğrudan deneyimlemekten farklıdır. E-ticaret tüketicileri, beklentilerinden farklı olan ve iade edilmesi gereken ürünleri satın alabilirler. Bazı durumlarda müşteri, iade edilen bir ürünü satıcıya geri göndermek için ödeme yapmalıdır. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin, müşterilerin e-ticaret ürünlerini inceleme ve test etme becerilerini geliştirmesi bekleniyor .
 • Bekleme zamanı. Bir mağazada müşteriler bir ürün için ödeme yapar ve eve onunla gider. E-ticaret ile müşteriler, ürünün kendilerine gönderilmesini beklemek zorundadır. Ertesi gün kargo süreleri azalsa ve hatta aynı gün teslimat yaygınlaşsa da bu anlık değil.
 • Güvenlik. Yetenekli bilgisayar korsanları , iyi bilinen ürünleri sattığını iddia eden orijinal görünümlü web siteleri oluşturabilir. Bunun yerine site, müşterilere bu ürünlerin sahte veya taklit versiyonlarını gönderir veya yalnızca kredi kartı bilgilerini çalar. Meşru e-ticaret siteleri de risk taşır, özellikle müşteriler kredi kartı bilgilerini perakendecide saklayarak gelecekteki alışverişlerini kolaylaştırmak için. Satıcının sitesi saldırıya uğrarsa, tehdit aktörleri bu kredi kartı bilgilerini çalabilir. Bir veri ihlali, perakendeci itibarının zarar görmesine de yol açabilir.

E-ticaret uygulamaları

Birçok perakende e-ticaret uygulaması, müşterilerin platformu kullanmasını sağlamak için çevrimiçi pazarlama tekniklerini kullanır. Bunlara e-posta, çevrimiçi kataloglar ve alışveriş sepetleri, Elektronik Veri Alışverişi ( EDI ), dosya aktarım protokolü, web hizmetleri ve mobil uygulamalar dahildir.

Bu yaklaşımlar, B2C ve B2B faaliyetlerinde ve diğer sosyal yardım türlerinde kullanılır. Hedefli reklamların ve e-bültenlerin abonelere e-posta ile gönderilmesini ve mobil cihazlara SMS metinlerinin gönderilmesini içerir. İstenmeyen e-postalar ve metinler göndermek genellikle spam olarak kabul edilir. Artık daha fazla şirket, dijital kuponlar, sosyal medya pazarlaması ve hedefli reklamlar gibi araçları kullanarak tüketicileri çevrimiçi olarak cezbetmeye çalışıyor .

E-ticaret firmalarının bir diğer odak noktası ise güvenliktir. Geliştiriciler ve yöneticiler , e-ticaret sistemlerini ve uygulamalarını geliştirirken tüketici verilerinin gizliliğini ve güvenliğini, veri yönetişimiyle ilgili yasal uyumluluk zorunluluklarını, kişisel olarak tanımlanabilir bilgi gizliliği kurallarını ve bilgi koruma protokollerini dikkate almalıdır . Bazı güvenlik özellikleri bir uygulamanın tasarımı sırasında eklenirken, diğerlerinin gelişen tehditlere ve yeni güvenlik açıklarına yönelik olarak sürekli olarak güncellenmesi gerekir.

E-ticaret platformları ve satıcıları

Bir e-ticaret platformu, bir e-ticaret işini yönetmek için kullanılan bir araçtır. E-ticaret platformu seçenekleri, küçük işletmeler için olanlardan büyük işletmelere kadar çeşitlilik gösterir. Bu e-ticaret platformları, yalnızca kullanıcı hesapları için kaydolmayı ve çok az veya hiç BT uygulaması gerektirmeyen Amazon ve eBay gibi çevrimiçi pazar yerlerini içerir.

Başka bir e-ticaret platformu modeli, mağaza sahiplerinin esas olarak bulutta barındırılan bir hizmette yer kiraladıkları bir hizmete abone oldukları SaaS’dir . Bu yaklaşım şirket içi geliştirme veya şirket içi altyapı gerektirmez. Diğer e-ticaret platformları, barındırma ortamı (bulut veya şirket içi) veya eksiksiz manuel uygulama ve bakım gerektiren açık kaynaklı platformları içerir.

E-ticaret pazar yeri platformlarına birkaç örnek aşağıdakileri içerir:

 • Alibaba
 • Amazon
 • eBay
 • Etsy
 • fazla stok
 • Newegg
 • Rakuten
 • Walmart Pazarı

Kendi çevrimiçi mağaza sitelerini barındıran müşteriler için e-ticaret platformu hizmetleri sunan satıcılar şunları içerir:

 • Ecwid
 • magento
 • Oracle NetSuite Ticaret
 • Salesforce Ticaret Bulutu (B2B ve B2C seçenekleri)
 • Shopify
 • Opencart
 • WooCommerce
 

E-ticaret için devlet düzenlemeleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Ticaret Komisyonu ( FTC ) ve Ödeme Kartı Endüstrisi (PCI) Güvenlik Standartları Konseyi, e-ticaret faaliyetlerini düzenleyen birincil kurumlar arasındadır. FTC, çevrimiçi reklamcılık, içerik pazarlaması ve müşteri gizliliği gibi etkinlikleri izler. PCI Güvenlik Standartları Konseyi, tüketicilerin finansal verilerinin uygun şekilde işlenmesi ve saklanmasına yönelik prosedürleri ana hatlarıyla belirleyen PCI Veri Güvenliği Standardı uyumluluğu da dahil olmak üzere standartlar ve kurallar geliştirir.

E-ticaretin güvenliğini, gizliliğini ve etkinliğini sağlamak için işletmeler, ticari işlemleri doğrulamalı, kayıtlı veya seçilmiş kullanıcılar için web sayfaları gibi kaynaklara erişimi kontrol etmeli, iletişimleri şifrelemeli ve Güvenli Yuva Katmanı ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik teknolojilerini uygulamalıdır .

e-ticaretin tarihi

E-ticaret, işletmelerin iş belgelerini diğer şirketlerle paylaşmak için EDI kullanmaya başladığı 1960’larda başladı. 1979’da Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü, ASC X12’yi işletmelerin elektronik ağlar aracılığıyla belgeleri paylaşması için evrensel bir standart olarak geliştirdi.

e-ticaret kazançları

 

2020 yılında pandeminin etkisi altına girmesiyle e-ticaret önemli ölçüde büyüdü.
 

1980’lerde birbirleriyle elektronik belge paylaşan bireysel kullanıcıların sayısı arttıkça, 1990’larda eBay ve Amazon’un yükselişi e-ticaret endüstrisinde devrim yarattı. Tüketiciler artık yalnızca e-ticaret yapan satıcılardan (e-perakendeciler olarak da bilinir) ve e-ticaret yeteneklerine sahip gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalardan birçok ürünü çevrimiçi olarak satın alabilir. Artık neredeyse tüm perakende şirketleri çevrimiçi iş uygulamalarını iş modellerine entegre ediyor.

2020’deki COVID-19 salgını, e-ticaretin önemli ölçüde artmasına neden oldu. ABD Sayım Bürosu’na göre, alışveriş yapanların uzun bir süre evlerine hapsolması nedeniyle e-ticaret 2020’nin ikinci çeyreğinde %16,4 gibi rekor bir seviyeye sıçradı.

Sayım Bürosu, 1999 yılına kadar uzanan üç aylık e-ticaret verilerinin kaydını tutar.

Fiziksel perakendede aksama

Son yıllarda e-ticaretteki büyük artış göz önüne alındığında, birçok analist, ekonomist ve tüketici, çevrimiçi B2C pazarının yakında fiziksel, gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazaları demode hale getirip getirmeyeceğini tartışıyor. Çevrimiçi alışverişin önemli bir oranda büyüdüğüne dair çok az soru var. Gartner’ın 2021 Dijital Ticaretin Durumu Raporu, ankete katılan 409 dijital ticaret karar alıcısının %90’ının, Gartner’ın dijital öncelikli değer yaratma ve müşteri deneyimi olarak tanımladığı şeye odaklanarak e-ticaret yatırımlarını agresif bir şekilde genişlettiğini ortaya çıkardı.

ABD Sayım Bürosu ve Federal Rezerv Ekonomik Verilerinden alınan veriler, perakende pazarında e-ticaretin artan önemini göstermektedir . ABD’de e-ticaretten elde edilen toplam satışların yüzdesi, 1999’dan bu yana istikrarlı bir şekilde artarak 2020’nin 2. Çeyreğinde %16,4 ile zirve yaptı. 2019’un 4. çeyreği %11,1.

e-ticaret perakende satışlarını toplam satışların yüzdesi olarak gösteren grafik

 

E-ticaret satışları 1999’dan beri istikrarlı bir şekilde arttı ve 2020’de, pandeminin başlarında zirveye ulaştı.
 

Çevrimiçi perakendenin büyümesine rağmen, birçok müşteri hala gerçek mekanda satış yapmayı tercih ediyor. Forrester, perakende satışların çoğunun fiziksel mağazalardan gelmeye devam edeceğini ve bunların 2024’te ABD perakende satışlarının %72’sini oluşturmaya devam edeceğini tahmin etti.

Yeni teknolojinin benimsenmesi de çevrimiçi perakendenin büyümesinde rol oynuyor. Juniper Research’ün 2021 tarihli bir araştırması , sesli asistan aracılığıyla yapılan e-ticaret işlemlerinin 2021’de 4,6 milyar dolardan 2023’e kadar %320’den fazla artarak 19,4 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor.

E-ticaretin fiziksel perakende üzerindeki etkisinin tutarlı bir örneği, ABD’de Şükran Günü sonrası Kara Cuma ve Siber Pazartesi alışveriş günleridir. Ulusal Perakende Vakfı’nın Prosper Insights and Analytics tarafından yürütülen 2021 Şükran Günü Hafta Sonu Tüketici Anketi’ne göre , 66,5 milyon yüz yüze satın alma işlemine kıyasla Kara Cuma gününde 88 milyon alışveriş yapan kişi çevrimiçi alışveriş yaptı. Siber Pazartesi’de 77 milyon çevrimiçi satın alma ve 20,3 milyon yüz yüze satın alma gerçekleşti.

(Kaynak – https://www.techtarget.com)

Leave A Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *