Sosyal Medya Yönetimi: Her Akıllı Sosyal Medya Yöneticisinin Bilmesi Gerekenler

Artık sosyal medyayı şirket içinde mi yönetiyorsunuz? Bir dijital ajansa yeni mi katıldınız? Sosyal medya yönetiminin temellerini hızla öğrenmeniz gerekecek .

Planlama ve bütçelemeden içerik oluşturma ve işbirliğine kadar her konuda yanınızdayız.

Bu paha biçilmez kılavuzda işletmeler ve ajanslar için sosyal medya yönetiminin temellerini öğrenin.

Bu makaleyi okuduktan sonra, sosyal medyanızı yönetme konusunda kendinizi daha donanımlı hissedeceksiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi süreci şu şekildedir:

 • İçerik oluşturma ve yayınlama
 • Katılımı ve bahsetmeleri izleme
 • Müşteriler ve etkileyicilerden oluşan bir topluluğu büyütmek
 • Çabalarınızın sonuçlarını raporlamak ve analiz etmek

Şirketin hedeflerine bağlı olarak bu süreç, Facebook’tan YouTube’a uzanan bir düzineden fazla kanalı kapsayabilir. Bir işletme kaç tane sosyal kanal kullanırsa kullansın, sosyal medya yönetimi bir şirketin pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır ve ölçülebilir bir yatırım getirisi (ROI) sağlayabilir.

Sosyal medya yöneticisi nedir?

Bir sosyal medya yöneticisi, içerik oluşturan ve planlayan, takipçilerle etkileşim kuran, sosyal medya trendlerini izleyen ve hesap performansı hakkında rapor veren bir pazarlamacıdır. Bu rolde başarılı olmak için aşağıdaki gibi sosyal medya yöneticisi becerilerine ihtiyacınız var.

İletişim
Bir sosyal medya yöneticisi olarak, bir şirket veya tanınmış kişi adına mesaj paylaşmaktan ve kamu ve özel katılımlara yanıt vermekten sorumlusunuz. Bu, hem görsel hem de yazılı olarak nasıl net bir şekilde iletişim kuracağınızı bilmeniz gerektiği anlamına gelir .

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Bir marka stil rehberi oluşturmak genellikle başlamak için harika bir yerdir. Bir stil kılavuzu, bir marka için hem görsel hem de yazılı standartları ana hatlarıyla belirtir. Bir gönderi yayınladığınızda veya bir yorumu yanıtladığınızda, içeriğin doğru ses tonuna, mesajlara ve görünüme sahip olduğundan emin olmak için stil kılavuzunuza başvurabilirsiniz.

Yaratıcılık
Ne tür sosyal medya hesapları yönetirseniz yönetin, sürekli olarak bilgi paylaşmanın yeni ve ilgi çekici yollarını düşünmeniz gerekir. Sosyal medya yöneticileri için yaratıcılık duygusu ve yeni taktikler deneme isteği çok önemlidir.

Yaratıcı yaklaşımınızı geliştirmeniz veya denemek için yeni taktikler bulmanız mı gerekiyor? Hayran olduğunuz veya nişinizde öne çıkan bazı markaları ve içerik oluşturucuları belirleyin. Profillerini Instagram favorilerinize ekleyerek veya bir Twitter listesi oluşturarak kaydedin . Ardından, yeni taktikler ve trendlerden haberdar olmak için bunları haftada en az bir kez gözden geçirin.

İşbirliği
Sosyal medya yöneticileri nadiren tek başına çalışır. Bunun yerine, tasarım ve pazarlama meslektaşları gibi üyelerin yanı sıra müşteriler ve etkileyicilerle bir sosyal medya ekibinde yakın bir şekilde çalışmayı bekleyebilirsiniz . Nasıl işbirliği yapacağınızı anlamak, sosyal medyayla daha fazlasını yapmanıza yardımcı olabilir.

İşbirliği becerilerinizi hemen şimdi geliştirin (zaten iyi olsanız bile). Etkileyici ortaklıklar ve ekip onay süreçleri için en iyi uygulamaları tazeleyerek başlayın . Ortak çalışanlarla daha verimli çalışabilmek için rolünüzün büyük resme nasıl uyduğunu belirleyin. Ekibinizi aynı sayfada buluşturmak için süreçleri de belgeleyebilirsiniz.

Organizasyon İçerik oluşturmadan
veri analizine kadar , sosyal medya yönetiminin bir ton hareketli parçası vardır. Verimli çalışabilmeniz ve gereksiz hatalar yapmaktan kaçınabilmeniz için düzenli olmak ve güvenilir iş akışları oluşturmak önemlidir.

Bu alanda gelişmek mi istiyorsunuz? Doğru üretkenlik hileleri ve proje yönetimi araçları, en düzensiz sosyal medya yöneticisini bile doğru yola getirebilir. Örneğin, Toggl gibi zaman yönetimi uygulamaları , her şeyi zamanında yapmanıza yardımcı olabilir. Airtable gibi araçlar , projeleri ve içeriği düzenli tutmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal Medya 101: Planlama

Spontanlık bazen şaşırtıcı sonuçlar doğurabilir , ancak  sosyal medyadan en iyi şekilde yararlanmak için bir plana ihtiyacınız var. Aksi takdirde, pazarlama çabalarınızda zaman ve enerji kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız).

Bir hedefe ve oraya ulaşmak için bir plana ihtiyacınız var. (Hedefin kendisi, sosyal medya pazarlama stratejinizdir , yani büyük resimdir. Hedefler, sosyal medya taktikleriniz, bu hedefe ulaşmak için araçlar ve araçlardır.)

Sosyal medya planlamasına başlamak için bu altı adımı izleyin.

1. Bir sosyal medya denetimini tamamlayın

Şirketiniz zaten sosyal medya kullanıyorsa, işe markanızın profillerini ve performansını denetleyerek başlayın.

İşte takip edebileceğiniz basit bir iş akışı:

 • Kullanıcı adları, görünen adlar ve kanallar dahil olmak üzere şirketinizin sahip olduğu tüm sosyal hesapların bir listesini yapın . Tutamaçlar, görünen adlar ve markalama, kanaldan kanala tutarlı mı? Değilse, karışıklığı azaltmak ve işinizin daha kolay bulunmasını sağlamak için bunları tüm kanallarda hizalamayı düşünün.
 • Her profilin performansını analiz edebilmek için kapsamlı bir sosyal medya raporu hazırlayın . Kitle büyümesini, hesap erişimini ve katılım oranlarını inceleyin. Bu sosyal medya ölçütleri zamanla gelişiyor mu yoksa sosyal medyada belirli türlerde içerik yayınladığınızda mı artıyor? Kalıpları arayın ve en iyi performans gösteren içeriği belirleyin.
 • Son sosyal medya sonuçlarınızı markanızın geçmiş performansı, sektör karşılaştırmaları veya rakiplerinizle karşılaştırın. Güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler (SWOT) analizi yapmak için içgörülerinizi kullanın . Ardından, sosyal medya planlamanıza rehberlik etmesi için bu analizi kullanın.

2. AKILLI hedefler belirleyin

Her sosyal medya planı, üzerinde çalışılacak en az bir hedefle başlamalıdır. Ve bu hedefin belirsiz, ulaşılamaz veya açık uçlu olmayan hedefleri içermesi gerekir.

AKILLI hedefler belirlemek için şu hedefleri seçin…

Spesifik
Markanız pazarda yeniyse, ana hedefiniz ” daha fazla müşterinin bizi tanımasını sağlamak” gibi bir şey olabilir. Bu genel ifadeyi, sosyal ağlarınız için ” [belirli sayıda] takipçi kazanın ” veya ” [belirli sayıda] marka sözü oluşturun ” gibi daha kesin bir hedefe dönüştürün .

Ölçülebilir İlerlemenizi ölçemiyorsanız ,
hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı asla bilemezsiniz . Etkileşimi takip ederek, sosyal platformlarınızdaki takipçileri sayarak veya diğer ölçümleri kullanarak ilerlemeyi nasıl ölçebileceğinizi düşünün. (Sadece bir sosyal medya yöneticisini iyi hissettiren ama aslında daha fazla iş yaratmayan sinir bozucu kibirli ölçütlerden kaçındığınızdan emin olun .)

Ulaşılabilir
Elbette büyük düşünebilirsiniz, ancak imkansız bir hedef belirlemek ekibinize veya markanıza fayda sağlamaz. Küçük bir hesap için 10 milyon yeni takipçi kazanmayı hedeflemek yerine, iyi uygularsanız ulaşabileceğiniz gerçekçi bir hedef seçin.

İlgili
Amaç uzun vadede gerçekten önemli değilse, iddialı bir hedefe ulaşmak için ilham almak kolay değildir. Uzun bir küçük hedefler listesi için çalışmak yerine, enerjinizi ve kaynaklarınızı markanızın başarısı için en önemli olan hedeflere harcayın.

Zamanında
Her hedefin bir son tarihe ihtiyacı vardır. Aksi takdirde, sonsuza kadar üzerinde çalışabilirsiniz. Sosyal medya hedeflerinize hedef tarihler verin, böylece kaynakları uygulayabilir ve ilerlemeyi etkili bir şekilde ölçebilirsiniz.

ÜCRETSİZ E-Kitap:Sosyal Medya Stratejisi için AKILLI Hedefler

Yardıma ihtiyacınız varsa, bir SMART hedefleri şablonu kullandığınızdan emin olun .

3. KPI’ları oluşturun ve izleyin

AKILLI sosyal medya hedeflerini belirledikten sonra, ulaşmanız gereken temel performans göstergelerini (KPI) oluşturmak ve izlemek çok daha kolaydır.

Örneğin, önümüzdeki çeyrekte 5.000 yeni takipçi kazanma hedefi belirlediyseniz, hedef kitlenizi her ay istikrarlı bir şekilde büyüttüğünüzden emin olun. Doğrudan markanızın sosyal medya profillerine giriş yaparak veya her platform için aynı anda hesap büyümesini izlemek için sosyal medya araçlarını kullanarak takipçi sayınızı kontrol edin.

stressiz sosyal medya yönetimi almayı planlayın

Agorapulse, kanallar genelinde sosyal medya ölçümlerini ve hedeflerini izlemek için yararlıdır. Her ay belirli sayıda sosyal medya takipçisi çekmeyi mi hedefliyorsunuz?

Sosyal medyada izleyici büyümesi

Raporlama panosunda, sayfanızın veya profilinizin her ay kaç yeni takipçi kazandığını kolayca izleyebilirsiniz. Günlük takipçi kazanım ve kayıplarını takip edebileceğiniz için sosyal medya paylaşımlarına, influencer işbirliklerine ve diğer etkinliklere hedef kitle değişimlerini atfedebilirsiniz.

Kitle büyümesini izledikçe, takipçi kazanımlarına ve kayıplarına neyin katkıda bulunduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bu içgörülerle, KPI’larınızı karşılama yolunda olduğunuzdan emin olabilir veya stratejinizde gerektiği gibi ayarlamalar yapabilirsiniz.

4. Hedef kitle araştırması yapın

Markanızın hedef kitlesini tanımak, etkili bir şekilde pazarlamak için çok önemlidir. Ne de olsa, sosyal medya gönderilerinizin hedef kitlenizle etkileşim kurmanıza yardımcı olmasını istiyorsunuz.

Potansiyel müşterilerinizi daha iyi anlamak için şu taktikleri kullanın:

 • Mevcut müşterilerinizi araştırın. Müşterilerinizin markanızla ilgili neleri beğendiğini veya ürünlerinizin hangi sorunları çözdüğünü öğrenmek için e-posta, anket, telefon görüşmesi, video konferans ve hatta bire bir toplantı yoluyla onlara doğrudan sorun .
 • Mevcut takipçilerinizi gözden geçirin. Takipçilerin yaşı, cinsiyeti, konumu ve ilgi alanları hakkında bilgi edinmek için markanızın sosyal medya profillerindeki kitle istatistiklerini kontrol edin. Farklı sosyal medya hesaplarınıza bakın ve hedef kitlenizin markanızla nasıl etkileşime girdiğini inceleyin.
 • Alıcı karakterleri oluşturun. Kitle araştırmanızı, markanızın ideal müşterisini özetleyen bir veya daha fazla alıcı kişiyle derleyin. Ardından, sosyal medya içeriğinizdeki mesajlara ve yaratıcı öğelere rehberlik etmesi için bu alıcı kişileri kullanın.

5. Sosyal medya platformlarını seçin

Başarılı bir markanın her sosyal medya kanalında yer alması gerektiğini varsaymak kolaydır, ancak bu fikir doğru değildir.

Mümkün olan her platformda profil oluşturmaya başlamadan önce, hangi kanalların markanız için en fazla değeri sunduğunu öğrenin.

İlk olarak, hangi platformun ideal müşterinizi çekme eğiliminde olduğunu görmek için genel demografik verileri inceleyin . Pew Araştırma Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve tüm dünyada sosyal medya kullanımı için harika bir veri kaynağı olma eğilimindedir. Örneğin, ideal alıcınız 18 ila 24 yaşları arasındaysa TikTok veya INstagram’a odaklanmak isteyebilirsiniz . B2B müşterileri ve kurumsal karar vericiler için LinkedIn daha iyi bir seçim olabilir.

Ardından, bazı temel rakip araştırmaları yapın. En yakın rakiplerinizin hangi platformları benimsediğini ve hangi kanalların en iyi sonuçları sunduğunu öğrenin.

Rakiplerinizin her bir platformu nasıl kullandığına dair genel bir fikir edinmek için, sayfalarını arayın, profillerini inceleyin ve son yayınlarından bazılarında gezinin. Sosyal medya ölçümlerine göz atmak için rekabetçi bir araştırma aracı kullanın.

sosyal medya aracılığıyla rekabetçi araştırma

Örneğin Agorapulse, Facebook için rekabetçi bir araştırma aracı sunar. Raporlama kontrol panelinizde, izlemek üzere en fazla üç rakip seçebilirsiniz. Ardından, rakiplerinizin kitle büyümesi, katılım ve diğer metrikler açısından nasıl ölçtüğünü görebilirsiniz.

Ardından, bulgularınızın markanız için hangi sosyal medya platformlarını benimsediğiniz konusunda bilgi vermesine izin verin.

6. Bir içerik takvimi geliştirin

Hedef kitlenizi araştırıp sosyal medya platformlarını seçtikten sonra bir editoryal takvim oluşturmanız gerekiyor . ( Şu anda indirebileceğiniz ÜCRETSİZ bir sosyal medya içerik takvimimiz var .)

Yeni ürün lansmanları ve sezona özel ürünler gibi yıl boyunca odaklanmanız gereken ana kampanyaların haritasını çıkararak başlayın.

Agorapulse’un not özelliği, henüz sosyal medya gönderileri oluşturmaya hazır olmasanız bile içerik fikirlerini takip etmenize yardımcı olur. Yayınlama takviminde fikirler ve bağlantılar içeren renk kodlu notlar oluşturabilir ve bunları ekip üyelerinizle otomatik olarak paylaşabilirsiniz.

sosyal medya yönetiminde yeni bir not oluştur

Ardından, paylaşmak istediğiniz blog gönderilerini ve yararlanabileceğiniz yıllık etkinlikleri kalemle yazın. Alanınıza özel etkinliklere ve özel günlere yer vermeyi unutmayın. Örneğin, muhasebeciler veya mali hizmetler, 15 Nisan ve vergiyle ilgili son tarihler konusunda diğer alanlardaki markalardan daha fazla bilgi sahibi olabilir. Bir güzellik markasının sosyal medya içeriği, düğün ve balo sezonlarını ve Moda Haftası’nı öne çıkarabilir. Halkla ilişkiler ajansları , farkında olmaları gereken içerikler üretirken de özel hususlara sahiptir .

Ayrıca, sosyal medya içeriğinizin arkasındaki psikolojiyi de göz önünde bulundurun . İnsanlar neden paylaşıyor? Bunu paylaşmaları için onlara ne ilham verecek?

Ekip üyelerini her gönderinin kopyasını yazmaları ve kreatifi yönetmeleri için atayın ve ardından içeriği hedef kitleniz için en uygun zamanda yayınlanacak şekilde planlayın.

Agorapulse ile sosyal medya içeriğini fikir aşamasından taslağa ve yayınlanmış bir gönderiye kolayca taşıyabilirsiniz. Bu sosyal medya kontrol paneliyle, inceleme ve onay için ekip üyelerine gönderiler de atayabilirsiniz.

Sosyal Medya Bütçesi

İster sosyal medya yönetimine tamamen organik bir yaklaşım planlıyor olun, ister birkaç ücretli kampanya düşünüyor olun, ekibinizin bir bütçeye ihtiyacı var.

Sosyal medya yönetiminiz için bir harcama planı ile sosyal medya yönetim araçlarından influencer ortaklıklarına kadar her şeye ne kadar ayırabileceğinizi bileceksiniz .

Markanız veya müşteriniz için bir sosyal medya bütçesi oluşturmak için şu beş adımı kullanın:

1. Kuruluşunuzun sosyal medya hedeflerini ölçün

Her işletme için ideal olan tek bir sosyal medya yönetimi bütçesi yoktur .

Harcayacak doğru miktarı belirlemek için şunları göz önünde bulundurun:

 • Kuruluşunuzun boyutu . Tek bir hizmet alanına sahip küçük bir işletmenin, düzinelerce bölge veya iş birimine sahip küresel bir kuruluştan önemli ölçüde daha az harcama yapması muhtemeldir.
 • Ekibinizin boyutu . Tek kişilik bir sosyal medya ekibi, pazarlama stratejisi , planlama, tasarım, içerik üretimi, topluluk yönetimi ve analiziyle ilgilenen birden fazla sosyal medya departmanına sahip bir şirket veya ajanstan çok daha küçük bir bütçe gerektirir.
 • Kuruluşunuzun hedefleri . Hedeflerinize organik büyüme ve kişisel ilişkiler yoluyla kademeli olarak ulaşmayı planlıyorsanız, daha küçük bir bütçe markanızın ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Bir dizi sosyal medya reklam kampanyası tarafından desteklenen hızlı büyümeyi hedefliyorsanız, daha fazla harcamanız gerekecek.

2. Fiyat temel kaynakları

Önce temel kaynakların maliyetini düşünün.

Sosyal medya yöneticileri için en yaygın olmazsa olmazlardan bazıları şunlardır:

Sosyal medya yönetimi araçları Agorapulse gibi bir sosyal medya yönetimi çözümü, yaratıcı varlıkları düzenlemekten içeriği planlamaya , etkileşimi yönetmeye ve sosyal dinlemeye kadar
her şeyi yapmanızı sağlar . Agorapulse ile hedeflere yönelik ilerlemeyi izlemek için özel raporlar oluşturabilir ve otomatikleştirebilirsiniz .

Birçok durumda Agorapulse, aşağıdaki görevlerden bazılarını yerine getiren hepsi bir arada bir sosyal medya çözümü olarak hizmet edebilir. Örneğin, Agorapulse’un sosyal dinleme araçları marka izlemeye yardımcı olabilir ve hashtag izleme araçları etkileşimleri ölçebilir.

Marka izleme araçları
Markanızı sosyal medyada, inceleme sitelerinde ve web’de izlemeniz gerekiyorsa, kurumsal düzeyde bir araca ihtiyacınız olabilir. Yazılım, hacmi ve duyarlılığı izlemenize ve en çok etkileyenleri belirlemenize yardımcı olur.

Agorapulse, ekibinizin sosyal medyadaki duyguları izlemesine de yardımcı olabilir. Duygu etiketleri oluşturup gelen kutusu öğelerine uygulayarak, gelen kutunuza gelen her yorum ve mesajın ardındaki düşünceyi takip edebilir ve müşterilerinizin nasıl hissettiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Hashtag araştırma araçları
İster içeriğiniz için doğru hashtag’leri bulmanız , ister marka ve hashtag etkileşimlerini izlemeniz gereksin, özel bir araç işinizi çok daha kolaylaştırabilir. Uygulamalar, zaman içindeki anahtar kelime performansını aramanıza ve izlemenize olanak tanır.

Instagram ve Twitter içeriğinize hashtag eklediğinizde, Agorapulse sonuçları otomatik olarak takip eder. Bir hashtag’i kaç kez kullandığınızı ve oluşturduğu etkileşimlerin sayısını görebilirsiniz. Ardından, hashtag stratejinizi geliştirmek için verileri kullanabilirsiniz.

Fotoğraf ve video düzenleme uygulamaları Güçlü fotoğraf ve video düzenleme uygulamalarınız olduğunda göz alıcı görsel içerik oluşturmak
çok daha kolaydır .

Canva’yı grafik oluşturmak veya fotoğraf ve video düzenlemek için kullanıyorsanız, içeriğinizi Agorapulse’ta planladığınız gönderilere kolayca entegre edebilirsiniz. Agorapulse’un yayın takviminden veya varlık kitaplığından tasarımları doğrudan içe aktarabilir veya tıklayarak yenilerini oluşturabilirsiniz.

Proje yönetim sistemleri
Kampanyaların üstesinden gelmek ve ekibinizi aynı sayfada tutmak için proje yönetim sistemleri çok önemlidir. Uygulamalar, karmaşık projeleri yönetmek ve ekiplerle işbirliği yapmak için idealdir.

Proje yönetimi araçlarında yeniyseniz, alt görevler eklemenize, son tarihler belirlemenize ve ekip üyelerine görevler atamanıza izin veren bir araçla başlamak genellikle en iyisidir. Her şeyi tek bir yerde tutabilmeniz için kampanya öğelerini yüklemenize veya eklemenize izin veren bir tane de isteyebilirsiniz.

Ekip üyeleri
Doğru çalışma arkadaşları ile şirketinizin veya müşterinizin sosyal medya performansını bir üst seviyeye taşırken daha fazla veya daha iyi içerik üretebilirsiniz . Bir uzmanla sözleşme yaparak veya onu işe alarak, daha anlayışlı raporlar hazırlamak veya yüksek performanslı ücretli kampanyalar yürütmek gibi gelişmiş görevlerin üstesinden gelebilirsiniz.

İlk kez bir sosyal medya uzmanı mı işe alıyorsunuz? Şirketinizi ve yükleniciyi korumak için sağlam bir sosyal medya pazarlama sözleşmesi yapın. İşin kapsamını tanımladığından, uygun zaman çizelgelerini belirlediğinden ve hüküm ve koşulları ayrıntılarıyla belirttiğinden emin olun.

Reklam bütçesi
İşinizi daha hızlı büyütmek veya hedeflere daha hızlı ulaşmak istiyorsanız, reklam için bir bütçe ayırın. Özellikle çok fazla test yapmanız gerekiyorsa veya pazarlama kanallarında reklam vermeyi planlıyorsanız, ücretli kampanyalar oluşturmak ve yönetmek için sosyal medya reklam yazılımına da ihtiyacınız olabilir .

.

3. Sosyal medya içerik ihtiyaçlarınızı araştırın

Metin yazmaktan fotoğraf çekimleri düzenlemeye ve video üretmeye kadar, yüksek kaliteli içerik oluşturmak bir bütçe gerektirir.

Sosyal medya gönderileriniz için görsel alt yazılarını bir metin yazarına yaptırmanın maliyetini göz önünde bulundurun ve yayınlamak istediğiniz fotoğraf ve videoları almak için ne kadar harcamanız gerektiğini hesaplayın.

Şirket içi ve sözleşmeli fiyatları toplayın, böylece bir ekip üyesi atamaya veya bir serbest çalışan bulmaya karar verebilirsiniz.

İçerik bütçeniz, planladığınız diğer harcamalara kıyasla çok mu yüksek görünüyor? Sosyal medya içeriklerini sandığınız kadar sık ​​yayınlamanıza gerek kalmayabilir. Daha akıllıca yayınlayarak ve sosyal medyada gönderi paylaşılacak en iyi zamanları bilerek içeriğinizden daha fazla değer elde edebilirsiniz .

4. Sosyal yardım kampanyalarını düşünün

Sosyal medya hedeflerinize ulaşmak için büyük olasılıkla etkileyici kişilerle, yayıncılarla veya diğer markalarla çalışmak isteyeceksiniz .

İş ortaklıkları, yeni kitlelere ulaşmanıza ve marka bilinirliğini artırmaktan satışları artırmaya kadar dönüşüm hunisi boyunca hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Ortaklıklar için sınırlı bir bütçeniz mi var? Bazı etkileyiciler, ekibiniz için daha uygun olabilecek ürün veya hizmetler karşılığında markanız hakkında paylaşım yapmaya açık olabilir. Bununla birlikte, bu rotayı izlerseniz, içeriğin nasıl göründüğü ve etkileyicinin markanızı nasıl konumlandırdığı konusunda muhtemelen sınırlı girdiniz olacağını unutmayın.

5. Reklam kampanyalarının maliyetini hesaplayın

Son olarak, sosyal medya pazarlamanızda yürütmeyi planladığınız tüm reklam kampanyalarının maliyetini toplayın .

Sosyal medya karışımınıza bağlı olarak Facebook , Instagram, LinkedIn , Pinterest , Snapchat, TikTok , Twitter , YouTube veya yukarıdakilerin hepsinde reklam yayınlayabilirsiniz. Reddit, Google, Bing gibi platformlardaki ilgili kampanyaların maliyetini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Sosyal medya reklamları için bir bütçe belirlemeden önce, kullanmayı planladığınız platformun minimum günlük harcama yapıp yapmadığını kontrol edin. Ardından, elde edebileceğiniz sonuçlar hakkında bir fikir edinmek için sahte bir kampanya oluşturun. Etkili bir şekilde bütçe oluşturmak için bu tahminleri kullanabilirsiniz.

agorapulse sosyal medya yönetim aracı için ücretsiz demo

Sosyal Medya İçerik Oluşturma

Markanızın sosyal medya hesaplarını geliştirip büyüttükçe, yayınlamak için sürekli bir içerik akışına ihtiyacınız olacak .

Etkili sosyal medya yönetimi , hedeflenen kampanyalardan unutulmayan gönderilere kadar , doğru türde içeriğin doğru zamanda yayınlanmasını gerektirir.

Markanızın hedeflerine ulaşmak için aşağıdaki içerik türlerini üretmeyi planlayın…

kopyala

Tek bir kelimeyi yayınlamak mı yoksa bütün bir romanı yazmak mı? Hemen hemen her sosyal medya gönderisinin iyi yazılmış bir kopyaya veya altyazıya ihtiyacı vardır.

Kitlenizde yankı uyandıran ve markanızı oluşturan bir metin oluşturmak için iki yönlü bir yaklaşım kullanın:

 1. Markanızın kimliğini yansıtın. Markanızın sesinin nasıl duyulduğunu ve markanızı metin, ton ve stille nasıl ifade edebileceğinizi düşünün . Ekibinizin her sosyal medya gönderisinde tutarlı bir marka sesi kullanmasını sağlamak için bir stil kılavuzu derleyin.
 2. Hedef kitlenizin tercihlerini göz önünde bulundurun. Kitlenizin gerçekten nasıl konuştuğunu öğrenmek için müşterilerinizin incelemelerini ve sosyal medya gönderilerinizdeki yorumları tarayın. Tekrarlanan tonlamaları ve kelimeleri not edin ve dinleyicilerinizin tarzını metninizde uygun şekilde kullanın.

Görüntüler

Aşamalı ürün çekimlerinden ve yaşam tarzı fotoğraflarından grafiklere ve memlere kadar, görsel içerik markanız hakkında çok şey söyleyebilir.

Markanız için doğru türde görseller oluşturmak üzere , markanız için bir estetik geliştirmek amacıyla tasarım ekibinizle birlikte çalışın. Fotoğraflarınızın ve grafiklerinizin görünümü (renk şemalarından set stillerine kadar) markanızın bir uzantısı olmalıdır.

Örnek olarak, Şampiyon Facebook Sayfasında, markanın spor kıyafetlerini giyen modellerin ve etkileyicilerin parlak renkli fotoğrafları ve videoları yer alır. Yukarıdaki görsel, markanın görsel tarzını ve özlü yazılarını yansıtıyor.

sosyal medya yönetimi markalaşması örneği

İçeriği yayınlarken, takipçilerinizden en güçlü tepkileri alan görselleri izleyin. Mümkün olduğunda, hedef kitlenizde en iyi yankı uyandıran görsel stili yeniden oluşturun (aynı gönderileri veya grafikleri yeniden yayınlamadan).

Ayrıca, sosyal medya kanalları için ürettiğiniz içerik ne olursa olsun, görsel gerekliliklerini karşıladığından emin olun. (Sonuçta, sosyal kanallarınızda herhangi bir garip kırpma veya garip görüntüler istemezsiniz.)

Uzun biçimli Video

Yıllardır, uzun biçimli video, etkili bir sosyal medya içerik stratejisinin temeli olmuştur.

Elbette, bazı trendler (Instagram’ın gün batımı IGTV’si gibi) kısa biçimli videoya doğru bir geçiş olduğunu gösteriyor. Ancak çoğu sosyal platformda, uzun biçimli video gelişiyor. Aslında, YouTube hala her gün 1 milyar saatlik video görüntüleme sayıyor.

En yaygın video türlerinden birkaçını uzun biçimli video pazarlama planınıza dahil etmeyi düşünün:

 • Sosyal medya kampanyaları için profesyonelce üretilmiş videolar yayınlayın.
 • Müşterilerle bağlantı kurmak için sahne arkası videoları oluşturun.
 • Karmaşık ürünleri açıklamak için nasıl yapılır videoları paylaşın .
 • Markanızı sergileyen kısa filmler çekin.

Kısa biçimli video

Son iki yılda, kısa biçimli videoların popülaritesi hızla arttı. Aslında Instagram, video akışını Makaralar etrafında birleştirerek kısa biçimli videoyu birincil odak noktası haline getirdi.

Birçok marka için kısa biçimli video, TikTok ve Instagram gibi platformlarda başarının anahtarıdır. Ancak YouTube’u da göz ardı etmeyin. Kısa videolar, YouTube’da her gün 30 milyar kez görüntüleniyor .

Şirketiniz veya müşterileriniz sosyal medya için video üretme konusunda tamamen yeniyse, kısa biçimli içerik başlamak için harika bir yer olabilir. İçerik kısa, çekmesi kolay ve her sosyal platformun yerleşik düzenleme araçlarını kullanarak düzenlemesi eğlenceli olduğu için nispeten düşük bir giriş engeli vardır.

Kısa biçimli videoyu kullanmaya başlamak için birkaç ipucu:

 • İzlemeye devam etmelerini sağlamak için izleyicilerinizi ilk 3 saniye içinde bağlayın.
 • İzleyicilerin ilgisini canlı tutmak için kısa klipler ve dinamik hareketlerle denemeler yapın.
 • Video filtreleri , altyazılar, metin yer paylaşımları ve çıkartmalar gibi yerel araçlardan yararlanın .
 • Her sosyal platform için orijinal içerik oluşturun (veya yerel düzenleme araçlarını kullanın).
 • Mümkün olduğunda trend olan sesi kullanın, ancak işletmelerin ticari kullanım için lisanslanan müzikle sınırlı olduğunu unutmayın.

Canlı yayınlar

Önceden kaydedilmiş video erişimi ve etkileşimi artırabilirken canlı video, markanızın takipçilerle daha gerçek bir bağ kurmasına yardımcı olabilir. Her büyük sosyal medya kanalı, canlı akış özelliklerine sahiptir ve bu da kitlenizle hemen hemen her platformda bağlantı kurmanızı kolaylaştırır.
sosyal medya yönetimi

Belirli kanallar ayrıca canlı alışveriş etkinlikleri sunarak markaların sahne arkası görünümleri sunarken ve hatta izleyicilerden gelen soruları yanıtlarken ürünleri tanıtmasına olanak tanır.

Yukarıdaki bir örnek olarak, Lululemon’un canlı alışveriş etkinliği, spor giyim markasının en iyi tatil hediyelerinin birçoğunu içeriyor ve ayrıca özel konukları dereye davet ediyor.

Hikayeler

Sosyal medya içeriğinizden bazıları, önümüzdeki günler veya haftalar boyunca değer sağlamaya devam edebilir. Ancak içeriğiniz 24 saat sonra kaybolduğunda, doğal olarak daha özel hale gelir ve bu da takipçilerinizi onu kaybolmadan önce görüntülemeye teşvik edebilir.

Hikayeler, markanızın ve arkasındaki ekibin daha özgün görünmesine yardımcı olabilecek daha resmi olmayan içeriği paylaşmak için de idealdir. Aynı anda veya gün boyunca birden fazla Hikaye yükleyebildiğiniz için devam eden anlatıları bir araya getirebilirsiniz.

Ayrıca TokTok, Facebook ve Instagram Hikayeleri, diğer içerik türlerinin sahip olmadığı etkileşimli öğelere sahiptir. Her iki Hikaye türü de dokunulabilir bağlantılar ve etkileşimli çıkartmalar içerebilir, böylece ürünleri etiketleyebilir, URL’ler ekleyebilir, sorular sorabilir veya anketler oluşturabilirsiniz.

Hikayelerinizi daha ilgi çekici hale getirmek için bazı fikirlere mi ihtiyacınız var? Bu konular genellikle Hikayelerde işe yarar:

 • İzleyicilerin ekibinizi tanımasına yardımcı olan kamera arkası içeriklerini filme alın.
 • İlgi ve heyecan yaratmak için yeni ürünleri ve yaklaşan etkinlikleri tanıtın.
 • Kitlenize sorular sorun ve geri bildirimlerini alın.
 • Açılış sayfalarına, e-ticaret mağazalarına ve blog gönderilerine bağlantı vermek için bağlantı etiketlerini kullanın. 
 • Daha fazla görüntüleme elde etmek için markanızın Reels’ini paylaşın ve gönderileri Hikayelerde paylaşın.
 • Yerel paylaşım özelliklerini kullanarak kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) ve etkileyici gönderileri paylaşın.

Hikayeler 24 saat sonra otomatik olarak arşivlense de onları her zaman kalıcı olarak vurgulayabileceğinizi unutmayın. Öne çıkanlarla, takipçilerin içeriği görüntülemeye devam edebilmesi için temalı Hikayeleri gruplandırabilirsiniz.

Alışveriş yapılabilir içerik

Çoğu sosyal medya platformu artık e-ticaret şirketleri için tasarlanmış yerleşik alışveriş araçları sunuyor . Markanız, alışverişe uygun ürünleri etiketleyebilir ve müşteriler dokunarak web sitenize gidebilir veya doğrudan sosyal medya uygulamasından kontrol edebilir.

Bu araçları, satın alınabilir ürün odaklı içerik veya alışveriş yapılabilir yaşam tarzı ve etkileyici içerik oluşturmak için kullanabilirsiniz.

En gelişmiş e-ticaret tekliflerine sahip olan Facebook ve Instagram gibi platformlar, akış gönderilerinde, Makaralarda, Hikayelerde ve canlı yayınlarda ürün etiketlemeye izin verir. Twitter ve YouTube gibi platformlarda e-ticaret araçları daha sınırlıdır ve yalnızca profilinizde görünebilir.

Sosyal medya takipçilerinin web sitenizi ziyaret etmesini ister misiniz? Bağlantıları sosyal medyada yayınlamak, müşterilerin markanızla Facebook, Twitter ve diğer platformlar dışında bağlantı kurmasını sağlamanın harika bir yoludur.

Gönderme bağlantıları şunları yapabilir:

 • En son blog yayınınızı daha fazla kişinin okumasını sağlayın.
 • İnsanları bir kontrol listesi, kılavuz veya teknik inceleme indirmeye davet edin.
 • İnsanları e-ticaret mağazanızdan alışveriş yapmaya teşvik edin.
 • Abonelikleri, ücretsiz denemeleri veya ürün demolarını artırın.

sosyal medya yönetimi

Örnek olarak, yukarıdaki Columbia tweet’i, takipçileri outdoor gear markasının web sitesindeki bir blog gönderisine bağlar. Marka, harici bir siteye bağlantı vererek ziyaretçileri ürünleri hakkında eğitebilir ve satışı teşvik edebilir.

Hemen hemen her sosyal medya platformunun gönderilerde bağlantılara izin vermesi, her içerik yayınladığınızda bir bağlantı eklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bazı sosyal medya platformları, kullanıcıları platformdan uzaklaştırabileceği için harici bağlantı içeren içeriklere öncelik vermemektedir.

İçeriğinizin istediğiniz tıklamaları ve etkileşimi almasını sağlamak için sosyal medya analizlerinizi sık sık kontrol edin. Bağlantı paylaşımlarının diğer gönderi türleri kadar iyi performans göstermediğini fark ederseniz, bağlantıları yorumlara yerleştirmeyi veya tamamen atlamayı düşünün.

Seçilmiş içerik

Yayınladığınız her gönderi markanıza odaklanmamalıdır.

Kitleniz ne kadar sadık olursa olsun, takipçileriniz muhtemelen tek taraflı bir sosyal medya akışından bıkacaktır. Editöryal takviminize biraz derinlik katın ve hedef kitleniz için ilgili içeriği düzenleyerek markanızın kulağa daha da patron gibi gelmesini sağlayın .

Takipçileriniz için doğru türde içerik oluşturmak için blog gönderileri, videolar, infografikler ve sektörünüzdeki diğer markalardan veya düşünce liderlerinden diğer medyaları kullanın.

sosyal medya yönetimi için linkedin içeriği

LinkedIn gibi belirli kanallar, hedef kitleniz için içerik düzenlemeyi kolaylaştırır. Şirket Sayfanızı açın ve İçerik sekmesine tıklayın. Ardından, sektörünüze veya hedef kitlenizin iş işlevine ve kıdemine göre filtreleyin. LinkedIn, hedef kitleniz için trend olan makaleleri otomatik olarak önerir ve anında paylaşmak için tıklayabilirsiniz.

Seçilmiş içeriği yayınladığınızda , sohbeti devam ettirmek için markanızın iki kuruşunu başlığa ekleyin.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik

Markanızın yayınladığı tüm içeriği sizin oluşturmanız gerekmediğini biliyor muydunuz?

Çoğu durumda, dinleyicilerinizden de katkıda bulunmalarını isteyebilirsiniz. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaşmak size para kazandırabilir ve markanızı yeni bir ışık altında sergilemenize yardımcı olabilir, ancak bu taktik çok daha fazlasını yapabilir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, kitlenizin ilgisini çekebilir ve müşterilerinizi daha da büyük hayranlara dönüştürebilir.

Kitlenizden ürünleriniz hakkında gönderi paylaştıklarında markanızı etiketlemelerini isteyerek kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği toplayın. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaştığınızda, tam kredi vermek için orijinal yaratıcıyı etiketleyin.

Ardından, orijinal içerik oluşturucuya tam kredi vererek bu gönderileri hedef kitlenizle paylaşın.

kullanıcı tarafından oluşturulan içerik

Örnek olarak, bu Terli Betty tweet’i UGC’yi sosyal kanıtı paylaşmak için yeniden amaçlıyor. Markanın tweet’i, orijinal içeriği ve içerik oluşturucunun tutumunu koruyor ve takipçileri indirimden alışveriş yapmaya teşvik eden bir harekete geçirici mesaj ekliyor.

Sosyal Medya İşbirliği

Diğer markalar, yayıncılar ve influencerlar ile iş birliği yapmak, sosyal medya yönetiminizde hedeflerinize ulaşmanın en etkili yollarından biri olabilir.

Sosyal medya işbirlikleri size markanızı tanıtmanız için yeni bir yol sağlamakla kalmaz , aynı zamanda reklam maliyeti olmadan harika sonuçlar da verebilir.

Başarılı sosyal medya işbirlikleri aşağıdaki gibi avantajlar sağlayabilir:

Geliştirilmiş marka bilinirliği

İşbirlikleri size ortaklarınızın sayıları yüzleri, binlerceleri ve hatta milyonları bulan sosyal medya takipçileriyle bağlantı kurma şansı verir. Ortak çalışanlarınız sizi sıcak bir şekilde karşıladığında harika bir ilk izlenim bırakmak kolaydır.

Topluluk büyümesi

Bu ilk izlenimden sonra etkileşimlerinizin bitmesine izin vermeyin. Bunun yerine, yeni takipçiler çekmek için bu işbirliği fırsatlarını kullanın, böylece bu potansiyel müşterilere tekrar tekrar ulaşmaya devam edebilirsiniz.

Yükselmiş satışlar 

Yeni bir ürünün lansmanını yapıyorsanız veya zamana duyarlı bir promosyonu ortaya koyuyorsanız, bir etkileyici veya yayıncıyla işbirliği yapmak satışlarınızı artırabilir. Hedef pazarınızda daha fazla ilgi ve satış artışı sağlamak için artan erişiminizi kullanın.

Ayrıca, sosyal medya işbirliklerinin önceden belirlenmiş bir şablonu takip etmesi gerekmez. En etkili yöntemlerden bazıları şunlardır:

Influencer ortaklıkları Sizinkiyle örtüşen kitlelere sahip

sosyal medya fenomenlerini arayın ve markanın arkasındaki kişiyle ilişkiler kurun.

Ardından, incelemeleri için ürünleri göndermek için onlara ulaşın veya benzersiz içerik oluşturmak için birlikte çalışın.

Ücretli promosyonlar

Markanız hakkında bilgi almak için niş alanınızdaki yayıncılarla çalışın. Sosyal medya için sponsorlu gönderiler oluşturmak, markanızın görünürlüğünü artırmanın ve takipçi sayınızı artırmanın akıllıca bir yolu olabilir.

Örnek olarak, yukarıdaki Makara, Stef Corgel ve Vuori arasında ücretli bir ortaklık içerir. Kısa biçimli video, içerik oluşturucunun favori giyim koleksiyonundan birkaç öğeyi öne çıkarıyor ve ilişkiyi ifşa etmek için Instagram’ın ücretli ortaklık etiketini kullanıyor.

Ortak markalı eşantiyonlar

Markanız, ilgili bir alanda başka bir markayla değerleri veya kitle demografisini paylaşıyorsa, bir eşantiyon için birlikte çalışın. Her ikiniz de çekilişi hedef kitlenize tanıttığınızda, yeni takipçiler kazanabilir ve marka bilinirliğini artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Etkileşimi ve Dinleme

Yayınladığınız sosyal medya içeriği hedef kitlenizde yankı uyandırıyorsa, onların etkileşim kurmasını bekleyebilirsiniz. Beğeniler ve yorumlardan paylaşımlara ve bahsetmelere, doğrudan mesajlara (DM’ler) ve yeniden gönderilere, etkileşimi yönetmek çok zaman alabilir.

Etkileşime yanıt vermek ve markanızı etkili bir şekilde izlemek için sizin ve ekibinizin takip edebileceği bir iş akışı oluşturun.

Örneğin, yorumları ve DM’leri saatlik olarak veya gün boyunca belirli saatlerde inceleyebilir ve yanıtlayabilirsiniz.

Agorapulse ile süreci şu şekilde kolaylaştırabilirsiniz:

 • Sık sorulan sorulara veya yorumlara yanıt vermek için kullanabileceğiniz kayıtlı yanıtlar oluşturun .
 • Uygun ekip üyelerine özel sorular atayın.
 • Spam içerikli etkileşimlerin incelenmesini veya kaldırılmasını otomatikleştirin .
 • İlgili takipçileri ve etkileyicileri izlemek için yerleşik sosyal CRM’yi kullanma.

İnsanların işletmeniz hakkında sosyal medyada başka bir yerde neler söylediğini görmek için, sosyal medyayı dinlemenin normal rutininizin bir parçası olduğundan emin olun.

Bir sosyal dinleme aracıyla, marka sözlerini takip edebilir, marka ve kampanya hashtag’lerini izleyebilir ve hatta rakipleri takip edebilirsiniz.

Agorapulse size şunları sağlar:

 • Markanız, kampanyalarınız, ürünleriniz, sektörünüz ve daha fazlası için sosyal dinleme aramaları oluşturun
 • Müşteri duyarlılığını değerlendirin ve yükseliş mi yoksa düşüş mü eğilimi gösterdiğini belirleyin
 • Markanızla ilgili önemli konuşmaları bulun ve katılın
 • Krizleri kontrolden çıkmadan önce tanımlayın ve ele alın
 • Potansiyel müşterileri, sadık müşterileri ve etkileyicileri tespit edin ve geliştirin
 • Rakip faaliyetlerini ve duyarlılığını izleyin

sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya Raporlama

Hesapları tek bir işletme veya birden çok müşteri için yönetiyor olun, sosyal medya raporlaması zaman alıcı olabilir. Neyse ki, Agorapulse süreci daha kolay ve etkili hale getirebilir.

sosyal medya yönetim panosunda etkileşim

Agorapulse’a sosyal medya profilleri eklediğinizde, pano otomatik olarak analizleri alır ve raporlar oluşturur.

Aşağıdakiler gibi ölçümleri görmek için herhangi bir sosyal profile tıklayın:

 • Kitle büyümesi, erişim ve gösterimler
 • Beğeniler, yorumlar, DM’ler ve paylaşımlar için günlük dökümler dahil etkileşim
 • Erişim ve etkileşim gibi metriklere dayalı en iyi içerik
 • Bahsetmeler ve Hikaye yanıtları dahil olmak üzere marka bilinirliği
 • Dinleme aramaları ve hashtag etkileşimleri
 • Yayınlama ve gelen kutusu etiketi dağıtımı
 • Kitle etkileşimlerine dayalı olarak gönderi yayınlamak için en iyi zamanlar

Sosyal medya raporlarınızı incelerken , en önemli yükseliş ve düşüş trendlerinin ne zaman gerçekleştiğini not edin. Yayınladığınız içerik veya paylaştığınız etkileyici ortaklıklar gibi o günlerde neler olduğunu gözden geçirin. Ardından, izleyicileriniz için neyin en iyi olduğunu belirlemek ve mümkün olduğunca fazlasını yapmak için içgörülerinizi kullanın.

Agorapulse, standart raporlara ek olarak, birden fazla profil veya belirli kampanyalar için analitik derleyebilen özel seçenekler de sunar. Rapor oluşturmak için, raporlama sekmesinin sol üst köşesindeki Rapor Oluştur düğmesini tıklayın.

Ardından, rapora eklemek istediğiniz sosyal profilleri ve veri bölümlerini seçin. Raporu oluşturmadan önce, raporu kendinize, ekip üyelerinize veya müşterilerinize her hafta veya ayda bir göndermeyi seçebilirsiniz. Zaman kazanmak kritik olduğunda, otomatikleştirilmiş raporlar çok önemlidir.

Ajanslar için Sosyal Medya

Bir dijital ajans için çalışıyorsanız , sosyal medyayı ekibiniz ve müşterileriniz için daha da etkili hale getirmek için birkaç adım daha atabilirsiniz.

Ajansınızın sosyal medya yönetim hizmetlerini optimize etmek için aşağıdaki taktikleri kullanın :

Bir varlık kitaplığı koruyun

Sosyal medya ajansınız için birkaç veya bir düzineden fazla müşteriyi yönetiyor olsanız da , büyük olasılıkla bazen, özellikle bir ekiple çalışırken içeriği doğru tutmakta zorlanıyorsunuz.

Bir varlık kitaplığı , özellikle de sosyal medya kontrol panelinize zaten entegre edilmiş olan bir varlık kitaplığı yardımcı olabilir.

Bir varlık kitaplığıyla, içeriği kampanyalar veya sosyal profiller için ayrı istemci klasörlerinde ve alt klasörlerde düzenli tutabilirsiniz. Agorapulse’un varlık kitaplığı, yüklediğiniz herhangi bir içeriği hızlı bir şekilde bulabilmeniz için başlıklar, etiketler ve dahili notlar eklemenize de olanak tanır.

varlık kitaplığı örneği
Tüm ekibinizin öğe kitaplığına erişimi olduğundan, bir iş arkadaşınızın yayınlanacak doğru reklam öğelerini bulamayacağı konusunda asla endişelenmenize gerek yoktur. Bunun yerine, tüm ekibiniz sorunsuz bir şekilde birlikte çalışabilir.

Varlık kitaplığınıza hızlı bir şekilde içerik oluşturmak veya içerik eklemek istiyorsanız Agorapulse’un Canva entegrasyonunu kullanabilirsiniz. Tek tıklamayla Canva’da yeni bir gönderi tasarlamaya başlayabilir veya mevcut bir gönderiyi Canva klasörlerinizden varlık kitaplığınıza kaydırabilirsiniz.

sosyal medya varlık kitaplığı

Agorapulse’un varlık kitaplığı doğrudan yayıncıya bağlı olduğundan, herhangi bir yaratıcı varlığı tek tıklamayla bir gönderiye de ekleyebilirsiniz.

Zaten bir fotoğraf yayınlayıp yayınlamadığınızdan emin değil misiniz? Varlık geçmişi, ekibinizin her bir fotoğrafı ve videoyu nasıl ve ne zaman düzenlediği veya kullandığı konusunda size hız kazandırabilir.

Ana planlama araçları

Ajanslar için Agorapulse gibi tam özellikli bir sosyal medya planlama çözümüne sahip olmak bir zorunluluktur. Doğru planlama aracına yatırım yaptığınızda , ekip üyelerini ve müşterileri aynı sayfada tutabilirsiniz, böylece herkes neyi ne zaman yayınlayacağınızı bilir.

İpucu: Sosyal medya yönetimi bir yana, tüm iş görevlerinde üretkenliğinizi destekleyen araçları kullanmayı düşünün ve haftalık iş akışlarınızı standartlaştırmanıza yardımcı olacak bir haftalık program şablonu oluşturun .

Agorapulse ile aynı zamanda canlı yayında görünecekmiş gibi görünen gönderi önizlemelerini de görebilir, tek bir kanal veya her platform için tüm gönderileri aynı anda görüntüleyebilirsiniz.

Agorapulse ayrıca ajanslar için aşağıdakiler gibi kullanışlı özelliklere de sahiptir:

 • Gönderileri planlarken zamandan tasarruf edebilmeniz için toplu yayınlama yetenekleri
 • Eskimeyen içeriği düzenli olarak yeniden paylaşabilmeniz için yeniden planlama özellikleri
 • Açık zaman aralıklarında içeriği kolayca yayınlayabilmeniz için kuyruk işlevleri
 • Hashtag kitaplıkları, böylece kampanya veya marka hashtag’lerine hızlıca başvurabilirsiniz

Bir onay süreci oluşturun

Müşteriler için içerik oluşturup yayınlamadan önce bir sosyal medya onay sürecine ihtiyacınız vardır .

Etkili bir onay süreci, müşterilerin ve iş arkadaşlarının kopyaları, reklam öğelerini ve kampanyaları gözden geçirmesini ve imzalamasını sağlarken, yanlış veya zarar verici içerik yayınlama olasılığını azaltır.

sosyal medya gönderilerini atama ve inceleme
Sosyal medya gönderilerini tek tek incelemek için e-posta veya sohbet uygulamalarını kullanmak yerine, onay sürecini sosyal medya planlama aracınıza dahil edin. Gönderinin bir taslağını oluşturun ve ardından bunu müşterinize, pazarlama müdürüne veya diğer paydaşlara atayın. Doğru kişi gönderiyi onayladığında planlama süreci otomatik olarak tamamlanır.

Ayrıca,  müşterilerinizle sosyal medya içeriği hakkında işbirliğini çok daha kolay, daha görünür ve daha az zahmetli hale getirmek için Agorapulse’un paylaşılan takvimini kullanmayı düşünün . Paylaşılan takvimlerle, Agorapulse planınızda yerleri olmasa bile müşterilerinizin ekiplerindeki herkesle taslak paylaşabilirsiniz.

Her müşterinin sosyal profilleriyle paylaşılan bir takvim oluşturun ve erişime ihtiyacı olan kişileri ekleyin. Onları davet ettiğinizde, yayınlanmış, planlanmış ve taslak sosyal medya gönderilerini görmek için istedikleri zaman takvimi görüntüleyebilirler.

Onay iş akışınızı kolaylaştırmak için paylaşılan takvim erişimine sahip müşterilere taslaklar da atayabilirsiniz.

Standart bir fiyat yapısı belirleyin

Kendinize “Sosyal medya yönetimi için ne kadar ücret almalıyım?” diye soruyor musunuz? ne zaman yeni bir potansiyel müşteri sizinle iletişime geçse? Zamandan ve zahmetten tasarruf etmek için, ajansınız için mantıklı olan standart bir fiyatlandırma yapısı belirleyin.

Birçok ajans aylık sosyal medya yönetim paketleri sunmaktadır.

Fiyatlandırma faktörleri şunları içerebilir…

 • Sosyal kanallar: Her müşteri için kaç tane sosyal medya kanalı yönetiyorsunuz? Her ağ için belirlenmiş bir aylık maliyet eklemeyi düşünün.
 • Sosyal medya gönderileri: Her hafta kaç gönderi yayınlıyorsunuz? Ek aylık veya haftalık gönderiler için fiyatı artırmayı planlayın.
 • Tasarım ve içerik üretimi: Yaratıcı varlıklar sağlamak için müşterilere mi güveniyorsunuz yoksa bunları şirket içinde mi üretiyorsunuz? Orijinal yaratıcı varlıklar üretme maliyetindeki faktör.
 • Reklam bütçesi: Ajansınız organik sosyal medya yönetimine ek olarak ücretli kampanyalar yönetiyor mu? Ücretli sosyal ve reklam harcamalarının maliyetini ekleyin.

Sonuç olarak

Artık sosyal medya yönetiminin temellerini öğrendiğinize göre, işe koyulma zamanı. Markanızı etkili bir şekilde büyütmek için sosyal medya hedeflerinizi belirleyin, bir içerik takvimi planlayın, markalı içerik oluşturun ve potansiyel ortaklarla ilişkiler kurmaya başlayın.

(Kaynak – https://www.agorapulse.com/)

Leave A Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *